تبلیغات
خط خطی های یک بچه شاعر - در جستجوی خوشبختی ...
 
خط خطی های یک بچه شاعر
نه صرفا شعر
                                                        
درباره وبلاگ

تمام آنچه منم (نه صرفا شعر)
مدیر وبلاگ : علیرضا
نویسندگان
لوگو دونی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پنجشنبه 13 مهر 1391 :: نویسنده : علیرضا

بسم الله الرحمن الرحیم
از همان لحظه که فرمان به تبعید ما به این زمین خاکی را دادی باید می فهمیدم نه حالا که ...
یک توصیه ی دوستانه بکنم به تویی که می خوانی این دل نوشته را؛ در زندگی ات به دنبال «راحتی» نباش و بدان که:

اگر به جز درگاه خدا به دنبال آرامش می گردی، ول معطلی؛ هر چقدر دورتر شوی، روزگار خفت این «راحتی» را سفت تر می کشد، زندگی کم کم در کامت زهر می شود و بالاخره یک روز، یک شب، یک ساعت تمام می شود. بالاخره خفه می شوی.

اما اگر بر در این درگاه به دنبال راحتی می گردی بدا که از بن ماجرا کج آمده ای. اینجا هر چقدر بیشتر پیش بروی، دردمندتر می شوی. علی (ع) که علی بود هم یک عمر غم خورد و سختی کشید در چاه گریست. از طرفی خدا هم ضمانتی برای «راحتی» تو در زندگی نداده؛ خدا ضمانت نکرده تو «خوش» باشی ولی تو تو ضمانت داده ای که «خوب» باشی (1). و این دو را جمع نتوان کرد که خودش می گوید: لَن تَنَالُوا الْبِرَّ‌ حَتَّىٰ تُنفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ (به «خوبی» ها نخواهید رسید مگر اینکه از «خوشی» هایتان بگذرید (2) ). این که کجا باشی و سختی بکشی انتخابش با توست (که به آن «اختیار» گفته اند). راحت تر بگویم: توسختی خواهی کشید، تمام طول این زندگی دنیایی را. جایی سختی بکش که ارزشش را داشته باشد.پ.ن 1: از همان لحظه که فرمان به تبعید ما دادی باید می فهمیدم نه حالا؛ که هیچگاه کسی را تبعید نمی کنند تا به او «خوش» بگذرد. اما تو مهربانی. تبعیدت هم با تبعید دیگران فرق می کند. در دل سختی هایی که اینجا می کشیم مهربانی نهفته است؛ اینها که من می بینم سختی خالص نیستند و خودت گفته ای که: إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ‌ یُسْرً‌ا (در دل سختی های من، «خوشی» نهفته است).

پ.ن 2: اگر به دنبال «خوشی» می گردی به دل «سختی» ها برو و به خوشی برس. اما این خوشی نوعش فرق می کند؛ ماندگار است و نه زود گذر.

پ.ن 3:به تمامی دوستان: مریضی داریم و التماس دعایی. «صلوات» و «حمد شفا» هایتان را چشم به راهیم.(1): وَإِذْ أَخَذَ رَ‌بُّكَ مِن بَنِی آدَمَ مِن ظُهُورِ‌هِمْ ذُرِّ‌یَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَ‌بِّكُمْ ۖ قَالُوا بَلَىٰ ۛ شَهِدْنَا ۛ أَن تَقُولُوا یَوْمَ الْقِیَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَـٰذَا غَافِلِی: و (به خاطر بیاور) زمانی را که پروردگارت از پشت و صلب فرزندان آدم، ذریه آنها را برگرفت؛ و آنها را گواه بر خویشتن ساخت؛ (و فرمود:) «آیا من پروردگار شما نیستم؟» گفتند: «آری، گواهی می‌دهیم!» (چنین کرد مبادا) روز رستاخیز بگویید: «ما از این، غافل بودیم؛ (و از پیمان فطری توحید بی‌خبر ماندیم)»
  (اعراف/172)

(2):
به نقل از کتاب «روش برداشت از قرآن» اثر استاد علی صفایی حائری (ع.ص)بی ربط: وقتی ناامیدم فرشته ی ناامید کننده ی انسانها هستم، وقتی خوشحالم پیامبر خوشی ام و وقتی ...  . من بنده ی روحیات خویشم ولی ...  . هنر این است که همیشه برای تو باشم یاابن الحسن.
نوع مطلب : دل واژه، 
برچسب ها : خوش گذرانی، گریه های امام علی (ع)، هبوط حضرت آدم (ع)، گریه های امپراطور، علی صفایی حائری، تنهایی انسان غمگین، ع.ص،